Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 15.06.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno K

Kadmium 2: Chemický prvek, jehož únik způsobil nukleární nehodu, při které zahynula celá posádka Červeného trpaslíka, kromě Listera.(1.Konec)

KALIMERO: Černé kuře s vaječnou skořápkou na hlavě, hrdina seriálu pro děti.(10.Škvíra ve stázi)

Kamasutra: Kniha s erotickými obrázky a dalšími podobami lidské rozkoše. Pojmenována podle indického boha lásky Kamy. Lister Rimmerovi čmajznul jeho dětskou bezgravitační kamasutru.(6.Já na druhou)

KAMILA: Gelf - Geneticky vytvořená forma života, hermafrodit. Byla to beztvará zelená slizka, ale každý ji mohl vidět v té podobě, kterou si přál. Zamilovala se do Krytona, ale nakonec odešla s Hectorem.(19.Kamila)

KANÁL 27: Televizní stanice, na které působil mrtvý hlasatel (jak se později ukázalo spíše hlasatelka).(2.Ozvěny budoucnosti)

KANÁRCI: Jednotka zvláštního nasazení, složená převážně z vězňů z Tanku a určená pro extrémně nebezpečné úkoly. Lister ke Kanárkům přihlásil sebe i ostatní dobrovolně v domnění, že jde o pěvecký sbor.(48.Kasandra)

KAPLAN: Kocourovo alter ego v dimenzi Esa Rimmera.(23.Jiná dimenze)

Karanténa: Zařízení určené k dočasné izolaci podezřelých z nakažlivé choroby. Rimmer tam nechal zavřít ostatní po setkání s doktorkou Lanstromovou.(4.Čekání na Boha)

Karaoke bar: Bar, kde je podium, na němž vystupují dobrovolníci a exhibicionisti, kteří zpívají publiku. Součást Červeného trpaslíka po jeho rekonstrukci nanoboty.(45.Zpátky v červeném I)

Kari: Indická směs několika druhů mletého koření. Lister jedl téměř všechno s touto příchutí.
Pozn. Kromě koktejlu, ten měl radši pivní.(1.Konec)

KASANDRA: Počítač, který předpovídal budoucnost téměř se stoprocentní úspěšností. Kasandra viděla svou smrt Listerovou rukou a to se také vyplnilo.(48.Kasandra)
Pozn. Kasandra v řecké mytologii byla taktéž známá věštkyně. Věštecký dar dostala od Apollóna, ale protože odmítla jeho lásku, spočívalo na ní prokletí a jejím věštbám lidé nevěřili. Agamemnon jí dostal jako odměnu za vítězství v trojské válce.

Kauzalita: Souvislost jevů, z nichž jeden podmiňuje druhý. Tak se stalo, že Lister, který omylem zabránil v roce 1963 atentátu na Kennedyho [viz. níže], zcela zvrátil vývoj 20.století.(37.Pekelně ostrý výlet)

Kebab: Balkánský pokrm ze skopového masa. Obvykle se malé opečené kousky masa marinují v octu s trochou oleje, pak se napichují na jehlu a opékají nad dřevěným uhlím. Takový šamanský kebab po ďábelsku má takovou sílu, že připomíná rozžhavenou lávu. Lister ho jednou udělal Petersenovi a ten z toho byl týden na marodce.(15.Polymorf)

KEEGAN, Kevin: (1951-) Slavný britský fotbalista. Ex-manažer Newcastlu United a autor nejhorší knihy všech dob "Fotbal, zábavná stará hra."(5.Sebevědomí a Mindrák)

KEENAN Charles: Bývalý Listerův spolužák, který se proslavil tím, že zabil svoji ženu.
Pozn. V originále jí navíc i snědl, ale překladatelé neměli na něco tak drastického zřejmě žaludek.(17.Fotostroj času)

KELLY FAMILY: Hudební skupina, slavná v 90. letech 20. století, tvořená devíti sourozenci a řízená jejich taťkou a mamkou. Nejznámější hity: Mama, Angel.(9.Díky za tu vzpomínku)

KENNEDY John Fitzgerald: (1917-1963) 35. prezident USA (1961-1963), zvolený za demokraty, velký sukničkář. V Dallasu podlehl následkům atentátu, který na něj 22. listopadu 1963 spáchal Lee Harvey Oswald. Listerovi se omylem podařilo jeho smrti zabránit a Kennedy byl za 3 roky potom odsouzen do vězení. Lister ho přesvědčil, aby se vrátil do minulosti, zastřelil sám sebe a tím vrátil dějiny do původního stavu.(37.Pekelně ostrý výlet)

KENNEDYOVÁ Jacqueline: (1929-) Těžce zkoušená manželka prezidenta Kennedyho [viz. výše]. Po jeho smrti se provdala za řeckého loďaře Aristotela Onasisse.(37.Pekelně ostrý výlet)

KENTAUR: Téměř opuštěná loď, na které se Kryton setkal s Ablem.(42.Žádná legrace)

KIMBLE Richard: Kardiovaskulární chirurg. Hlavní postava seriálu z 60. let 20. století "Uprchlík" a v roce 1993 i celovečerního filmu, ve kterém ho ztvárnil Harrison Ford.(44.Nanarchie)

KING KONG: Obrovská opice, hlavní postava stejnojmeného filmu (1933 a v remaku 1976). King Kong byl odchycen lovci a odvezen ze svého ostrova do New Yorku, kde udělal pořádnou rotyku a zemřel po pádu z Empire State Building.(31.Psirény)

KINITAWIOVÉ: Jeden z mírnějších gelfských kmenů. Kryton studoval jejich dialekt a tak se s nimi dokázal docela slušně domluvit.(34. Polymorf II)

Klaustrofobie: Strach z uzavřených prostor. U Listera se projevoval od jeho 17 let, kdy byl zavřen do bedny. Viz. "Jak je důležité míti Filipa".(5.Sebevědomí a mindrák)

KLINGONI: Nepřátelská rasa z originálního "Star Treku" (1966). Notoričtí rváči a potížisti. V dalších "Star Trecích" se z nich stali spojenci Federace.(4.Čekání na Boha)

K.L.I.T.O.R.I.S: Komise pro legalizaci integrace teroristických organizmů a jejich rehabilitaci ve společnosti. Organizace, kterou zamýšlel založit Rimmer na obranu proti polymorfovi.(15.Polymorf)

Kluci z Trpaslíka: Společné gesto třepání rukama, které mělo vyvolat pocit sounáležitosti mezi posádkou Červeného trpaslíka.(29.Karanténa)

KNOT: Dozorce Kanárků [viz. výše], který zemřel na infarkt pod Rimmerovým jménem pár sekund poté, co mu to Kasandra [viz. výše] předpověděla.(48.Kasandra)

KOCOUR: Tvor druhu Felis sapiens, který se vyvinul z Frankensteina. Stal se členem nové posádky Červeného trpaslíka. Viz. též Kocourův životopis.(1.Konec)

Kočičí KNĚZ: Poslední vyznavač Cloistera hloupého. Zemřel na Červeném trpaslíku pár minut potom, co se s Cloisterem setkal.(4.Čekání na Boha)

Kočičí náboženství: Ve zkratce:"Otcem všech koček je Cloister hloupý. Jednoho dne všechny pravověrné odvede do země zaslíbené na Fušál. Tam si otevřou chrám jídla, kde budou párky, koblihy, hořčice a další úžasné věci." Mezi kočkami na Červeném trpaslíku vypukly svaté války o barvu posvátných kloboučků. Nakonec uzavřely příměří, postavily dvě archy a vydaly se hledat Fušál. Modročapkáři se řídili posvátným listem zděděným po Frankensteinovi, v němž stálo:"Sedm ponožek, jedna košile..." a narazili do asteroidu. Červenočapkáři ve druhé arše letěli dále, neboť teď věděli, že oni jsou vyvolení.(1.Konec)

KOCHANSKÁ Kristine Z.: Navigační důstojnice na Červeném trpaslíku. V Listerově dimenzi zahynula s ostatními při nehodě, ale v jiné realitě přežila a nešťastně pak uvízla v Listerově realitě. Viz. též Kochanské životopis.(1.Konec)

Kokpit: Hlavní řídící místnost v Kosmiku [viz. níže].(7.Kryton)

KOSMIK: Zelená transportní loď, která patřila k Červenému trpaslíku. Po ztrátě Trpaslíka se stal Kosmik hlavním plavidlem.(13.Pozpátku)

KOUZELNÁ FLÉTNA: (1791) Mozartova opera o dvou mužích, kteří hledají lásku a poučení prostřednictvím zkoušky ohněm a vodou, během nichž jim pomáhají darovaná kouzelná flétna a píšťala. Jedním z těchto mužů je Papageno. Kouzelná flétna je rovněž oblíbenou hrou Kochanské. Bohužel pouze pro ní znamená zábavu.(41.Stesk)

Kozí sýr s ananasem: Nejoblíbenější jídlo Kochanské.(40.Zkouška kanálem)

KRÁL BRAMBOROVÝCH LIDÍ: Fiktivní postava, která vznikla v hlavě nemocného Rimmera. Ke králi se dalo doletět jen na létajícím koberci.(28.Karanténa)

KRÁL králů: Velkofilm o životě Ježíše, natočený nejprve v roce 1927 v němé verzi a v remaku v roce 1961. Rimmer ho považoval za slátaninu:"Syn tesaře, který se naučí různým trikům a neudělá kariéru v šoubyznysu? Tak tomu by neuvěřilo ani pětileté děcko!"(25.Hololoď)

KRÁLOVNA VIKTORIE: (1819-1901) Královna Británie (1837-1901). Nejdéle vládnoucí britský monarcha, přezdívaná "Evropská babička". Jejích devět dětí se díky sňatkům dostalo do královských rodin po celé Evropě. 
Jedna z hodných parafínů ve Voskovém světě. Po Rimmerovi největší hrdina voskové války, když sama dokázala zlikvidovat několik nepřátel. Sama byla zastřelena a roztavila se.(24.Roztavení)

KRYTON: Služební Android, kterého Lister zachránil z Novy 5. Po nehodě na motorce byl nalezen rozbitý na kusy na jednom asteroidu. Lister ho opravil, ale nedokázal už vyvolat jeho původní osobnost. Kryton se časem stal nezávislým na svém programu. Viz. též Krytonův životopis.(7.Kryton)
Kryton paroduje postavu hry "Velkolepý Crichton" (1902) od J.M. Barrieho. Velkolepý Chrichton byl skotský dobrodruh James Crichton (1560-1593), známý svými úžasnými schopnostmi a znalostmi. Jméno Kryton se objevilo v epizodě "Elaan z Troyia" v původním Star Treku.

Křemíkové nebe: Posmrtné shromaždiště duší všech elektrických přístrojů. Jak stojí v elektronické bibli:"Vlak bude pobývat s větrákem".(18.Poslední den)

Křemíkové peklo: Místo věčného zatracení pro elektrické přístroje, které za svého života špatně sloužily.(35.Rimmerosvět)

Kulečník s planetami: Způsob, který Lister použil k zablokování bílé díry.(22.Bílá díra)

Kyberškola: Počítačem vytvořené virtuální prostředí, kde se 11 let vzdělávala Kochanská.(40.Zkouška kanálem)

Kyslíkový generátor: Životně důležítá součást technického vybavení Kosmika [viz výše], která vyrábí kyslík. Jeho zničení donutilo posádku, aby vyměnila nový kyslíkový generátor za Listerův sňatek s Hackhackhack ach hachhachah.(34. Polymorf II)