Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 14.06.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno A

ABLE: Android série 4000 a tedy Krytonův bratr. Byl závislý na otrozonu. Obětoval svůj život pro záchranu Krytona a posádky.(42. Žádná legrace)

ACKERMAN: Hlavní správce Tanku. Měl jedno oko umělé. Výjímečně hodný, vysloveně milý, vřelý, ohleduplný, ale ze všeho nejvíc hodný. Přezdívka: "Hodňák Ackerman". Svou práci si zvolil, aby se podělil o slunce své povahy se všemi vězni, kteří to štěstí v životě neměli. (47.Zpátky v červeném III)

ADDAMSOVA rodina: Hlavní hrdinové stejnojmeného seriálu (1964-1966) o životě zcela morbidní "takové normální rodinky". Addamsovi původně vznikli v komiksu. V roce 1991 a 1993 byly o nich natočeny dva celovečerní filmy.
Rimmerova direktiva:"Nikdy si nezahrávej s ničím, co má víc zubů než celá Addamsova rodina."(15.Polymorf)

ADELPHI 12: Místo, kam Červený trpaslík původně přepravoval vězně z Tanku(45.Zpátky v červeném I).

AENEIS: Slavný Vergiliův epos o dobrodružstvích hrdiny Aeneise po porážce v trojské válce. Lister vlastnil komiksovou verzi tohoto díla.(26.Inkvizitor)

AGAMEMNON: Syn mykénského krále, hrdina řecké mytologie, který zvítězil v trojské válce válce a dobyl Troju. Jako válečnou kořist získal věštkyni Kasandru, ale při návratu domů byl zavražděn svou ženou Klytaimnestrou a jejím milencem.(26.Inkvizitor)

Agáve: Cizokrajná velká rostlina s dužnatými mečovitými listy.(27.Psychoteror)

Agorafobie: Hrůza z otevřených prostor.
Pozn. Je zajímavé, že Lister trpí zároveň i klaustrofobií.(10.Škvíra ve stázi)

ACHILLES: Řecký mytologický hrdina. Jeho matka Thetys ho namáčela v řece Styx, aby ho učinila nesmrtelným. Držela ho za patu, která zůstala jediným zranitelným místem na jeho těle. V trojské válce byl Achilles zasažen šípem do paty a zemřel. Výraz Achillova pata nebo šlacha se používá pro slabé místo či zlozvyk člověka.(37.Pekelně ostrý výlet)

AIGBURTH ARMS: Hospoda v Liverpoolu, ve které byl pod kulečníkovým stolem nalezen Lister.(39.Uroboros)
Pozn. Hospoda skutečně existuje, nachází se na Virginia Road v Aigburthu na předměstí Liverpoolu.

AIREOVÁ Jane: Důstojnice na Nově 5. Zahynula na následky zranění po nehodě. O její kostru se pak staral Kryton.(7.Kryton)

ALEXANDER Veliký (Makedonský): (356-323 př.n.l) Král Makedonie a slavný vojevůdce. Rimmerův oblíbený diktátor. Ve svém minulém životě u něj byl Rimmer eunuchem.(14.Trosečníci)

ALFONZ: Holič, ke kterému chodil Eso Rimmer. Pracoval v Astrosalónu v theta sektoru.(38.Nachystejte květináče)

ALICE: Dcera Rimmerova strýčka Franka. Blondýnka a dvojče Sáry. Rimmer si nebyl jistý, jestli se jí líbí.(18.Poslední den)

ALLMANN Thomas: Jedna z obětí Inkvizitora. Byl shledán nehodným své existence, vymazán z historie a nahrazen novým Allmannem.(26.Inkvizitor)

AMATA: Listerova oblíbená plíseň, kterou si pěstoval v hrnku, protože to Rimmera přivádělo k šílenství. Kryton mu jí při velkém úklidu vyhodil.(7.Kryton)

Ambivalence: Rozpolcenost. Emoce, kterou se Kryton stále nemohl naučit. Vypadal při ní jako pes s karamelou v hubě.(46.Zpátky v červeném II)

ANDĚLÉ: Posádka Červeného trpaslíka, která vznikla po poruše triplikátoru. Koncentrovala v sobě veškeré dobro. Byla zničena Démony.(29.Démoni a andělé)

Android: Robot, uměle vytvořená bytost.(7.Kryton)

Androidi: "Androídíí! Nad dobrého androída neníí!" - Oblíbený Krytonův televizní pořad, v němž všichni herci byli androidi. Parodie na australskou "mýdlovou operu" Sousedé, ve které hrála i známá zpěvačka Kylie Minogue.(7.Kryton)

ANDY: Zřízenec Mezinárodní společnosti pro zábavu.Pocházel z Birminghamu.(30.Návrat do reality)

Aneurysma: Výduť. Jedna z příčin smrti u Rimmerových příbuzných.(35.Rimmerosvět)

ANTILISTER: Lister z jiné dimenze. Zahynul při nukleární nehodě a Holly ho oživil jako hologram.Jeho měkké světlo z něj udělalo citlivého člověka.(39.Uroboros) 

ARGAYLE STREET: Místo, kde si mohl Rimmer vyzvednout výhru 3 miliony, kdyby nebyl v té době hluboko v kosmu.(49.Televize Kryton)

ARCHANDĚL GABRIEL: Anděl blízký Bohu, který prorokoval zrození Jana Křtitele a Ježíše Krista.(26.Inkvizitor)

ARCHIE: Krytonův penis, který si vyrobil, aby nebyl genitálně postižen a považován za ženu.(51.Pete II)

Armáda spásy: Mezinárodní křesťanská dobročinná organizace, založená ve Velké Británii 1865 metodistickým ministrem Williamem Boothem. Jejím úkolem je pomáhat ztraceným existencím jako je například Dwane Dibbley.(30.Návrat do reality)


ARMAGEDDON: Virus, kterým replikanti infikovali navicomp v Kosmiku. Krytonovi se podařilo vytvořit antivirus.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

ARMME DU NORD: Slavná Napoleonova armáda. Rimmer vlastnil její kopii v podobě cenných dřevěných vojáčků, originálu z 19. století od slavných bratří Duibois, ale nechal Listera, aby je v nouzové situaci spálil.(14.Trosečníci)

ARMSTRONGOVÁ Nellie: V paralelním vesmíru první člověk, který přistál na Měsíci. Obdoba Neila Armstronga(1930-), prvního muže na Měsíci (20.7.1969)(12.Paralelní vesmír)

Astronavigační zkoušky: Zkoušky, potřebné k získání hodnosti důstojníka. Rimmer je skládal několikrát a pokaždé propadl.(1.Konec)

AUGUSTUS: Kosmická loď, na níž kdysi působil Kryton. Celá posádka zemřela sešlostí věkem.(39.Uroboros)

AUSTENOVÁ Jane: (1775-1817) Oblíbená anglická spisovatelka Kochanské. Autorka knížek Rozum a cit, Emma nebo Pýcha a předsudek. Je těsně spjatá s rozvojem lázní na počátku 19.století.(42.Žádná legrace)

Autodestrukční systém: Systém, který po aktivaci zničí po patnácti minutách loď. Odvolat autodestrukci může pouze kapitán nebo některý z jeho zástupců.(16.Výměna těl)