Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 14.06.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Merchandising

Grant Naylor
Červený trpaslík - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Obálka: Červený trpaslík - Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Recenze

"Popište podrobně okolnosti, které vedly k vaší smrti. V případě potřeby nakreslete obrázek"

Seriál Červený trpaslík je fenomén. Sám se až divím, jak moc se tento sitcom o téhle nesourodé partě stal populárním i u nás. A to i přes nepříznivý čas, ve kterém byl vysílán. Přesto je stále opomíjen u prodejců. Nalezneme desítky knih o telenovelách, stovky plyšáků v podobě stupidních (povětšinou žlutých) stvoření, či bůhvíkolik trik s nápisem "I love Britney". Avšak pro nás, jenž milujeme tento seriál, se zdá být tento obchodní kruh uzavřený. Nebo spíše donedávna zdál. Každý, kdo se alespoň trochu o věc zajímá, již dávno prostřednictvím internetu ví, že již vyšlo mnoho knih a materiálů o tomto seriálu a že je to jen otázkou času, kdy dostane někdo rozum a rozhodne se uvést alespoň něco z toho i u nás. A přesto, že jsem již ani nedoufal, nemožné se stalo skutečností (upřímně děkuji společnosti Argo, která u nás knihu vydává). Do našich knihkupectví konečně dorazila první kniha o potrhlé posádce lodi Červený trpaslík. Nese název Nekonečno vítá ohleduplné řidiče (pěkné, že.:) a nutí každého správného trpaslíkofila k hlasitému výkřiku (či můžete jen chodit s přiblblým úsměvem na rtech - jako já.:) Přesto jsem hned zpočátku poznal, že bylo vydání této knihy podceněno. První výtisky se v pultech ani neohřáli a již byly nenávratně pryč. Osobně jsem prolezl desítky knihkupectví, než jsem konečně dostal tento skvost do svých rukou.

Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče je přepisem knihy z roku 1989 Red Dwarf: Infinity welcomes careful drivers (tato kniha měla ještě tři pokračování, takže se máme na co těšit) a je mi celkem líto, že jsem neměl možnost, podívat se i na samotný originál. Důvodem je jedna skutečnost, která mě po celou dobu mé plavby po stránkách této knížky mírně zarážela. Kniha je o poznání vulgárnější, než seriál. Jedná se sice pouze o zvyk, ale někteří ho možná nevydýchají. Těžko říct, zdali je to způsobeno tím, že původně měl být Trpaslík slovně takový, jak je prezentován v knize, či jestli ČT malinko neupravila dabing (čemuž bych věřil mnohem více). Menší vinu lze však také přikládat Ladislavu Šenkyříkovi, který knihu přeložil z původní anglické verze. Osobně jsem nabyl dojmu, že pan Šenkyřík zřejmě nikdy seriál neviděl (ba o něm ani neslyšel). Kdyby ano, určitě by věděl, že má občas použít geniální Listerovu nadávku "Do kosmu!", či že Listerův oblíbený hráč je Jim Bexley Úprk a ne Rychlík. Podobné detaily můžou být nezasvěceným ukradené (stejně jako panu Šenkyříkovi), ale pro ty, kteří dokáží bez problémů vyjmenovat všechny členy posádky, je to zbytečný kaz, který skutečně zamrzí.

Ale abych začal s tím, o čem kniha vlastně pojednává. Oficiální text distributora zní: "Rob Grant a Dough Naylor, britští autoři kultovního humoristického sci-fi díla, zfilmovaného jako mnohadílný sitcom televizní BBC a v této podobě notoricky známého i u nás, nám představují své hrdiny, neohroženě se řítící vesmírem: Listera, posledního žijícího člověka, Rimmera, hologram, jenž kdysi býval člověkem a ponechal si všechny jeho odpudivé vlastnosti, Hollyho, senilní palubní počítač s IQ 6000, Krytona, popleteného mechanoida, a Kocoura, marnivého mutanta vyvinutého z kočky domácí". Osobně bych ještě doplnil, že tato kniha v podstatě mapuje první sezónu Červeného trpaslíka. Když jsem knihu dočetl, okamžitě jsem si ji rozdělil na tři části (toto rozdělení bude pro nezasvěcené nepodstatné a tak ho klidně přeskočte). První část velmi podrobně mapuje Listerův život na Mimasu a následné nalodění a Červeného trpaslíka. Tato část je skutečnou vysněnou studnicí informací pro všechny, kteří kdy toužily po podrobnějších informacích o tom, jak to vlastně začalo - nevěřili byste, jak se poprvé setkal Rimmer s Listerem.:). Druhá část se pevně drží seriálu (až na pár detailněji probraných scén) a mimo jiné se čtenář dočká i citací klasických rozhovorů (pamatujete na Hollyho vyprávění kočičí historie). No a pak následuje třetí část knihy. V této jsou sloučeny dva známé příběhy ze seriálu do jednoho a celkově se vydávají zcela novým směrem, na který by měl navázat druhý díl s názvem Lepší než život, jenž by měl v nejbližší době vyjít. Osobně jsem velmi zvědav, jestli se druhý díl vrátí v nějakém momentě zpátky do seriálem vyjetých kolejí a nebo bude celá druhá kniha jedním novým dobrodružstvím.

Ale abych se dostal zpátky k hodnocení pro čtenáře, kteří nejsou tímto kultem v seriálové podobě zasaženi (hanba Vám.:). Kniha se velmi příjemně čte, obsahuje inteligentní a chytlavý humor a příběh, jehož největší síla tkví v tom, že něco takového tu ještě opravdu nebylo (a to říkám s klidným svědomím). No a shrnutí pro nás, kteří jsme již poznamenáni nekonečným kouzlem tohoto, po právu kultovního, sitcomu: Berte všemi deseti. Možná Vás malinko otráví ty vulgarismy a nevědomost pana Šenkyříka, ale i tak budete z knihy nadšeni a budete ji milovat. Ať už pro množství situací, které nikdy nebyly vyřčeny a nebo zkrátka proto, že ani nebudete moct jinak...

No a nakonec dialog, který mluví sám za sebe (jeden z mých oblíbených):
(Lister právě vyslechl Rimmerovu šéfovskou přednášku a požádal, zda může promluvit.)
"Svolení uděleno," řekl Rimmer a odpovědel na Listerovo zasalutování pětikroužkovým Plným Rimmerem.
"Pane... "
"Ano, Listere?
" "Existuje možnost nechat se přeřadit do jiné směny?"
"Proč?"
"Při vší úctě, pane, domnívám se, že jste mentálně poněkud nevyrovnaný."
"Sedněte si," zavrtěl hlavou Rimmer. "Vždycky se najde někdo takový, že? Jeden filuta. Jeden šašek. Jeden imbecil."
"Ano, pane," souhlasil Lister, "ale většinou není ve vedoucím postavení, pane."

Tom HardyVázaná, 212 str., 169 Kč
ISBN 80-7203-411-1
ORIGINÁL: Red Dwarf. Infinity Welcomes Careful Drivers PŘEKLAD: Ladislav Šenkyřík
FORMÁT: 212 stran, 18x11,5cm, brožovaná vazba, 190gr.