Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 22.03.2023

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14861
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Poslední den


Poslední denLister sleduje v televizi ženský box a je vyrušován Krytonem, který mu nejdříve přiveze snídani a potom zásilku ze společnosti Diva Droid International.

"To je podnik, který mě vyvinul a dodal,"říká Kryton Listerovi. Lister vloží zprávu do čtecího zařízení. Na obrazovce se objeví šéf odbytu Jim Reaper, nápadně podobný Krytonovi: "Zdravíme Vás. Jak nepochybně víte, Váš robot Kryton, série 4000 je již na konci svého života. Nemohlo uniknout Vaší pozornosti, že je pomalý, hloupý, má těžkopádný design a je až překvapivě ošklivý. Již potřebuje vyměnit. Z toho důvodu bude do 24 hodin automaticky aktivován jeho zkratovací čip. Váš android by si nyní měl uspořádat své věci, rozebrat své tělo a úhledně se zabalit do bedny, v níž byl firmou dodán." Omráčený Lister zastaví video a Kryton se pochmurně omluví a odejde.

Kryton si balí své hlavy a Lister se snaží z něho dostat odpověď, jestli by se nedalo proti tomu něco dělat. Kryton je se svým osudem smířený, protože čeká blažený posmrtný život v jakémsi Křemíkovém nebi, shromaždišti duší všech elektronických přístrojů.

Nepřesvědčený Lister studuje v kajutě příručku robotů a snaží se vydumat, jak Krytonovi pomoct. "Asi bych si s ním měl promluvit. Možná potřebuje radu."navrhuje Rimmer. "Od tebe?"ušklíbne se Lister. "Dělal jsem na lince důvěry."

"Já vim. Jedno dopoledne."

"Déle jsem to nevydržel."

"Nedivim se ti. Volalo ti pět lidí a všichni spáchali sebevraždu. A to si jeden chudák splet číslo!"zakroutí Lister hlavou. "Volal si o výsledky kriketu!"

"Není snad moje vina, že si všichni vybrali na skok z okna den, kdy jsem měl službu."ohrazuje se Rimmer. "Byly toho plné noviny. ´Den Lumíků´ tomu říkali."

Lister je ale už znovu zaujat problémem Kryton a napadne ho, že by mu aspoň mohli ulehčit poslední den života uspořádáním mejdanu na rozloučenou.

Kryton podle instrukcí na pozvánce přijde v osm večer do důstojnického klubu. Tam už na něj všichni čekají, náležitě vystrojení pro slavnostní příležitost. Od Holly dostane náhradní počítačový čip, od Kocoura jednu náušnici, od Rimmera lahvičku s historickými hleny generála Pattona a od Listera napůl dokončeného robota Marylin Monroe.

Mnohem později na tomtéž místě: Všichni, včetně Krytona jsou už náležitě společensky unavení a vyprávějí si historky z minulosti. Obzvláště povedená je ta Rimmerova o prvním francouzáku, který dostal omylem od svého strýčka. Protože už doba značně pokročila, oslavu raději ukončí.

Na druhý den ráno zavadí Kryton v polospánku o ovladač videa a spustí zprávu z Diva Droidu, která představuje nového robota Hudzena 10. Všichni se zvolna probírají s pořádnou kocovinou a Kryton je dost nešťastný, že musí dneska umřít. "A nemůžeš vypnou autodestrukční systém?"ptá se ho Lister. Kryton ale varuje, že má přijít jeho nástupce, který ho za každou cenu musí vystřídat. Ostatní si s tím nedělají těžkou hlavu, protože jsou čtyři na jednoho.

Jenže když Hudzen dorazí, ukáže se, že jsou mu i dveře malé, on sám se chová značně arogantně a nikdo nemá chuť pustit se s ním do křížku. "Je naprogramovaný tak, aby lidem neublížil."šeptá Kryton Listerovi. Rimmer, náhle plný odvahy, přikráčí k Hudzenovi a přestože mu dosahuje svým nosem sotva po prsa, směle řeční: "Tak panáčku, konec zábavy. Mě neohromíš svou širokou, chlapáckou hrudí s naolejovanými bradavkami. Na to já nejsem vůbec zvědavý. Nevím odkud jsi přišel a upřímně řečeno, je mi to fuk, ale pokud rychle nezmizíš, poznáš mě z té horší stránky."

Hudzen svým zrakem přejede přítomné, a všechny uzná za povolené cíle. Nehledě na nemotornou střelbu, kterou proti němu zahájí Lister, přijde ke Krytonovi a rozhodne se ho odpravit jako prvního. Chytí ho pod krkem: "Nashle v Křemíkovém nebi!" "Ale žádné není!"volá zoufale Kryton to, co slyšel předtím od Listera. Hudzen zaváhá a ztuhne. Na jeho břišním monitoru se objeví Reaper, který vysvětlí, že zemřel na metafyzickou rozpolcenost. "Je to android. Jeho mozek nedokázal zpracovat představu, že Křemíkové nebe neexistuje."říká Kryton ostatním. "A jaktože tvůj jo?"diví se Lister. "Dobře jsem věděl, že lžu. Že není křemíkové nebe? Nesmysl! Kam by přišly všechny kalkulačky?"

Lister, v 17 letech vynálezce relaxační fólie, prožil celý život jako milionář. Rimmer je rozhodnutý, vstoupit do fotky a jít ho zachránit. "Zachránit?"diví se Holly. "Je to má povinnost. Úkol pro pravého, notorického mizeru.!

Lister, asi tak ve věku pětadvaceti let si užívá svého bohatství. Ve chvíli, kdy obědvá se svou snoubenkou, lady Mulholland-Jjonesovou se v místnosti objeví Rimmer a začne ho přesvědčovat, jací byli kamarádi. Lister si ovšem na nic nevzpomíná a tak Rimmer odtáhne s nepořízenou.

Dostane ale nápad, že by s pomocí fotky mohl vstoupit do doby, kdy mu bylo sedm a vynalézt fólii dřív. Vstoupí do fotky nočního internátu (kdo tohle asi fotil?) a promluví si se svým mladším já. Bohužel celý rozhovor vyslechne vedle ležící "Pašík" Holden.

Vyleze z fotky a vesele si prozpěvuje. Vedle se začnou zjevovat Lister, Kocour a Kryton. "Tak, pánové, je čas, abych vám řekl "nazdáreček."Každým okamžikem Arnie zmizí z dohledu."říká jim Rimmer. Ani jeden nechápe, o čem to mluví a tak odcházejí. A Rimmer stále nemizí, protože se mu jen povedlo všechno vrátit do původního stavu. Rimmer hořekuje nad svou smůlou. "Jenom klídek, něco se změnilo. Neptej se mě jak, ale ty už nejsi jen hologram. Jsi živý!"říká mu Holly. Nevěřící Rimmer si sáhne na čelo - žádné "H". Dotýká se rychle různých předmětů, ukousne si z chlebíčku a žene se za ostatními.

"Krytone, vybal pannu a vyndej sadu na opravu píchlé duše. Jsem živý!"křičí Rimmer a na oslavu třískne pěstmi do neškodně vypadajících krabic, označených jako "VÝBUŠNINY.""JSEM ŽIVÝ!!!"

Mohutná exploze rozmetá Arnolda Rimmera po skladišti. Nechápající Lister, Kocour a Kryton se obracejí.

"Co to říkal?"ptá se Kocour. Lister zavrtí hlavou: "Co já vim?"